Opravdu si vždycky můžeme vybrat?

„Ona nemá na výběr.“ Ani nevím, jak je to možné, ale nedávno mi vypadla přesně tahle věta z pusy. Abych byla upřímná, tak jsem sama sebe překvapila ne úplně v tom nejlepším světle. Hold se to občas stává, a mě to nutí k zamyšlení, jestli tenhle stav opravdu může být. Ono když se nad tím zamyslíte, tak úplně každý člověk se dostane do stavu, kdy si myslí, že mu život složil jeho plány jako baráček z katet … Pro konkrétní případy nemusím chodit zrovna daleko. I dost lidí kolem mě se dostalo do situacích, kdy to vypadalo, jako bezvýchodné. Absolutně beznadějně bezvýchodné. Abych byla upřímná, tak některé situace tak vidím taky.

A právě proto píšu tenhle post. Když jsem s Jéčkem byla venku, bavila jsem se s ním právě o situaci jedné známé, kdy je u ní prostě nemožné cokoliv změnit a vypadnout z roztočeného kolotoče … klasika, že musí být v té špatné práci, protože prostě musí. Nemá na výbeř. … a že mi jí je vlastně líto. A přesně v tu chvilí Jéčko protočil oči, což mě mimochodem vytáčí do neskutečných výšin, spolu s komentářem, že každý má na výběr.

Sakra, můžu nad tím polemizovat jak budu chtít, protestovat … ale ten chlap má pravdu. A ač to pravděpodobně neměl v plánu, tak nakopl mé myšlení jiným směrem. Ono totiž všechno je jen o tom, jak se na věc podíváme. Z jakého úhlu jí vidět chceme. Buď se můžeme litovat a fňukat nad rozlitým mlékem, nebo se sebrat a začít makat. Bez výmluv před ostatními, ale hlavně i před sebou samými. Nikdo nikdy neřekl, že to bude jednoduché, nebo že to je fér. Občas pro zlepšení té na první pohled bezvýchodné situace musíme „jen“ změnit úhel pohledu a rozhodnout se, jestli nám ta změna za ten boj stojí. 

Někdy si totiž nemusíme být na 100% jistí, že všechno půjde podle našich představ … že budeme na 100% vědět, co a jak chceme. Ale už jen ten krok, že něco děláme pro dosažení našich cílů a snů je podle mě správný … každý člověk by měl totiž bojovat za to, co si přeje, chce a co cítí … a né lhát i sám sobě, že to jinak nejde. Jde. Jen by to možná byla daleko složitější cesta …

You may also like

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *